default-logo

OMUZ ÇIKIĞI

Omuz instabilitesinin en dramatik kısmını oluşurur. Genellikle direkt yolla omuzun üzerine düşülmesiyle veya indirekt yolla açık kol üzerine düşmeyle oluşur.

Omuz Çıkığı Belirtileri Nelerdir?

Omuz çıkığı olan hasta tipik olarak aşırı bir ağrı ve defans vaziyetinde çıkık kolunu öbür eliyle tutarak gelir. Omuzun normal şekli ve konturları kaybolmuştur. Omuz hareketleri belirgin şekilde kısıtlanmıştır.

Omuz çıkığı düşünülen durumda dikkatli bir sinir muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Mutlaka röntgen çekilip çıkığın yönü ve eşlik eden kırık varlığı araştırılmalıdır.

Omuz çıkığı tanısı konulduktan sonra kapalı reduksiyon yapılır. Bu işlem acil servis koşullarında ya da anestezi altında yapılabilir. İlk çıkıkların çoğu konservatif olarak tedavi edilir. Hastanın kolları belli bir süre immobilize edilir. İmmobilizasyon için velpo bandajı bir seçenektir. Sonrasında omuz çevresi kasların rehabilitasyonu yapılır.

Bunun dışında akut çıkık sonrası artroskopik tamirin 22 yaş altında sporcularda tekrarlama olasılığını azalttığı bildirilmiştir. Akut çıkık sonrası cerrahi gerektiren diğer durumlar ise; eşlik eden kırıklar, damar sinir yaralanmaları, eşlik eden rotator manşet yaralanmaları, reduksiyonu engelleyen yumuşak doku interpozisyonu olarak sayılabilir.

Tekrarlayan omuz çıkıkları ise mutlaka cerrahi olarak ve tercihen artroskopik ( kapalı ) yöntemle tedavi edilmelidir. Tekrarlayan omuz çıkıkları tedavi edilmediği takdirde ek yaralanmalar olabileceği gibi artroz ( kirçlenme ) gelişmesi de kaçınılmaz bir sondur.