default-logo

KLAVİKULA KIRIĞI (KÖPRÜCÜK KEMİĞİ) KIRIĞI

Klavikula -S- şeklinde bir kemiktir. Makaslama kuvvetleri klavikulanın orta 1/3 kısmını daha çok etkiler ve en çok kırık bu kısımda olur.

Klavikula ( Köprücük kemiği ) Nasıl – Niye Kırılır?

İndirekt ve direkt travmalarla kırılabilir. Trafik kazaları, ateşli silah yaralanmaları direkt travmayla kırığa neden olabilir.

Omuz üzerine düşme, doğum sırasında koldan çekme, dirsek el bileği açıkken üzerine düşme ile indirekt olarak klavikula ( köprücük kemiği ) kırığı gelişebilir.

Klavikula ( Köprücük kemiği ) Kırığında Tanı Nasıl Konur?

Kırık kaymış ise o taraf omuzu aşağı düşmüştür ve diğer tarafla karşılaştırıldığında omuz genişliği azalmıştır. Bir asimetri ilk bakışta göze çarpar. Kırık yerinde şiş ve ağrı mevcuttur. Omuz hareketlerini yapamaz. Röntgen filmi genellikle yeterli olur

Klavikula ( Köprücük kemiği ) Kırığı Tedavisi:

Konservatif ve cerrahi alternatifler vardır. Yeterli tedavi edilmemiş olanlarda çoğu kez kötü kaynamalar ya da kaynamama olabilir. Omuz asimetrisi estetik açıdan kadınlar için önemli olabilir.

Çocukların klavikula kırıklarının tedavisi konservatiftir. 5 yaşa kadar çocuklarda kolun önden vücuda tespiti (velpo) şeklindedir. 5 yaşın ütünde elastik bandajla sekiz bandajı şeklinde tespit uygulanır.

Erişkin yaşlarda genellikle hazır sekiz bandajları kullanılır. Tespit süresi ortalama 6 haftadır.

Bazı durumlarda cerrahi tedavi uygulanır

  • Eşlik eden damar sinir yaralanması
  • Yumuşak doku araya girmesi
  • Açık kırıklar
  • Genç kadında kontrol edilemeyen deformiteler
  • Diğer yaralanmalarla birlikte konservatif tedaviyi engelleyen durumlar
  • Distal uç kırıklarının bazı tipleri