default-logo

AYAK BİLEĞİ KIRIĞI

Ayak bileği eklemini, fibula (bacağın dışında yer alan ince kemik) ve tibia (bacağın esas yük taşıyan kalın kemiği) ile bunların oluşturduğu mortis in (ayak bileği çatalı)içine oturan talus adlı kemik oluşturur. Ayak bileği ekleminin stabilitesinde eklem kapsülü ve bağ yapıların da önemi büyüktür.

Ayak bileği anatomisini bozan yaralanmalar eklem kıkırdağının temas yüzeylerini azaltarak artroz ( kireçlenme ) gelişmesine yol açacağından tedavide anatominin sağlanması son derece önemlidir.

Ayak Bileği Kırığı Tanısı Nasıl Konur?

Ayak bileği kırığı için klinik değerlendirme önemlidir. Kemikler bağlar kadar cildin , yumuşak dokuların , damar- sinir yapılarının değerlendirilmesi gerekir. Başka yumuşak doku yaralanmasını önlemek ve şişmeyi azaltmak için ayak bileği nazikçe redükte edilmeli ve içi yumuşak pamukla desteklenmiş bir atelde istirahate alınmalıdır. Ayrıca buz uygulaması, ayağın yukarıda tutulması gerekir. Ayak bileği kırığı tanısı için ayrıntılı muayene ve röntgen gereklidir. Bazı durumlarda hekiminiz tomografi veya ek yaralanmalar düşündüğünde MR isteyebilir.

Ayak Bileği Kırığı Bulguları Nelerdir?

Ayak bileğinde travma sonrası ani başlayan ağrı, ayağın ü basamama,ayak bileği çevresinde şişlik ve ayak bileği şekil bozuklukları örülebilir.

Ayak Bileği Kırığı Tedavisi İçin Neler Yapılır?

Ayak bileği kırığında tam anatomik reduksiyon yani kemik bütünlüklerinin ve ayak bileğinin eklem yüzlerinin mümkün olan en düzgün şekilde kaynamasını sağlamak esastır. Aksi takdirde kireçlenme gelişmesi kaçınılmazdır. Kayma göstermeyen birçok ayak bileği kırığı için alçı uygulanabilir. Ancak deplase kırıklar için günümüzde tercih edilen yöntem cerrahi tedavidir.

Prensip olarak kabaca, ameliyat ya ilk 12 saat içinde ya da 2 hafta kadar sonra ödem gerileyince yapılmalıdır. Ödem varken ameliyat edilirse yara yerinde gerginliğe bağlı enfeksiyon veya doku nekrozu gelişme riski yüksektir.

Eksternal fiksatörler, plak-vidalar, serklaj telleri cerrahi tedavide kullanılan seçeneklerdir.