default-logo

SUPRAKONDİLER HUMERUS KIRIĞI (ÇOCUK DİRSEK KIRIĞI)

Humerus yani kol kemiğinin dirseğe yakın bölgesinde olan kırıklardır.

Suprakondiler humerus kırıkları daha çok 3-10 yaşlar arasında görülür ve 6-7 yaşlar arası pik yapar. Sol dirsekte sağa göre daha fazla görülür.

Dirsek eklemi ekstansiyondayken (yani dirsek eklemi tam açıkken- dirsek bükülü değilken) el üzerine düşülürse indirekt mekanizma ile bu bölgede kırık gelişir buna ekstansiyon tipi kırık denir.

Dirsek eklemi fleksiyondayken (yani dirsek eklemi bükülü iken) dirsek üzerine düşülürse direkt mekanizma ile bu bölgede kırık gelişir buna fleksiyon tipi kırık denir.

Suprakondiler kırıkların %95 i ekstansiyon tipidir. Yani indirekt mekanizma ile el üzerine düşme sonucu gelişir.

Kaymamış kırıklarda uygun pozisyonda yapılacak alçı ile ortalama 4 hafta tespit yeterli olur. Hafif kayma olan kırıklarda uygun manevralarla düzeltme sonrası alçı uygulanır. Hastada dolaşım kontrolü ve kırığın pozisyonu yönünden 1 gün, 1 hafta ve 1 ay sonra kontrol edilmelidir. Tespit süresi yaşa göre 4-6 hafta arasındadır.

Kaymış kırıklar stabil değildirler. İdeal tedavisi ameliyattır. Stabil olmayan kırıklarda, redükte edilemeyen kırıklarda, damar sinir yaralanması olan kırıklarda cerrahi tedavi zaman geçirmeden acil olarak uygulanmalıdır. Uygulanacak cerrahi girişim tercihan kapalı ve eğer kırık redükte edilemezse açık olarak yapılr. İşlem sonrası 3-4 hafta arası atelde tespit uygulanır.

Çocuklarda görülen deplase suprakondiler kırıklar ortopedik acildir. Biran önce müdehale gerektirir aksi takdirde dolaşım problemleri damar sinir yaralanmaları görülebilir.