default-logo

BOY UZATMA & DEFORMİTE DÜZELTME

Kol ve bacaklardaki doğumsal ve kazanılmış kısalıklar ile deformiteler en son teknolojik cihazlar yardımı ile ve gerektiğinde bilgisayar yardımlı hesaplamalar ile günümüzde artık mükemmele yakın doğrulukla yapılmaktadır.

Gelişen teknolojiye paralel olarak doğumsal bazı hastalıklarda görülen ileri derece boy kısalıkları ile ateşli silah yaralanmaları, trafik kazaları ya da yetersiz tedavi edilmiş kırıklara bağlı gelişen ekstremite eşitsizlikleri de son derece yüz güldürücü sonuçlarla tedavi edilebilmektedir

Bu amaçla eksternal fiksatörler (ilizarov veya unilateral), intrameduller çiviler kullanılabilir. Son zamanlarda boy uzatma ameliyatlarında dünyada kullanılmaya başlayan motorlu çiviler ile dışardan herhangi bir metal olmadan da uzatma yapılmaya başlanmıştır. Maliyetinin yüksek olması ve ileri cerrahi teknik gerektirmesi, uygulayıcının bu konuda bilgi ve deneyim sahibi olması gerektiğinden ülkemizde fazla yaygınlaşamamıştır. Ancak bu yöntem hasta açısından en konforlusu ve estetik sonuçları en iyi olanıdır. (Bu yöntemle ilgili tüm sorularınız için iletişim bilgilerimden bana ulaşabilirsiniz..)