default-logo

KEMİK İLİĞİ ÖDEMİ SENDROMU

Kemik İliği Ödemi Nedir?

Kemik iliği ödemi, manyetik rezonans ın (MR) rutin kullanılmaya başlanması sonrası tanımlanmış olan bir durumdur. Kemik doku içerisinde sıvı birikimi- ödem olmasını ifade eder. Travmalar sonucu kemiğin zedelenmesinden tümöral durumlara kadar birçok durumda görülebilmektedir. Bu nedenle ayırıcı tanısının yapılması önemlidir. Kemik iliği ödemi sendromu, kemik iliği ödemi yapan nedenlerden sadece birisidir.

Kemik İliği Ödemi Niye Olur?

1-Travmaya Bağlı:

- Değişmiş Stres ve Biyomekanik
- Kemik Zedelenmesi, Kontüzyon, Mikrokırık

2-Dejeneratif Durumlar

- Dejeneratif Artrit (Kireçlenme)

3-İnflamatuar Durumlar:

- Romatizmal Hastalıklar

4-İskemik Durumlar (Kanlanma Bozukluğuna Bağlı Durumlar)

- Kemik İliği Ödemi Sendromu
- Avasküler Nekroz
- Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu
- Orak Hücreli Anemi

5-Enfeksiyonlar

- Septik Artrit (Eklem İltihabı)
- Osteomiyelit (Kemik İltihabı)

6-Metabolik/Endokrin Sebepler

- Gut

7-İyatrojenik

- Lokal Cerrahi Müdehaleler
- Radyoterapi
- İlaca Bağlı

8-Tümöral Durumlar

Kemik İliği Ödemi Sendromu Nedir?

Kemik iliği ödemi sendromu , kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır. Algonörodistrofi , geçici osteoporoz gibi isimler de verilir. Kalçada ağrı, grafilerde kemik yoğunluğunda azalma ve kendiliğinden iyileşme ile karekterlidir.

Kemik İliği Ödemi Sendromunda Klinik Bulgular Nelerdir?

Kemik iliği ödemi sendromu genellikle 30-60 yaşlar arası erkeklerde sık görülür. Erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha sıktır. Ayrıca 20-40 yaşlar arası hamile kadınların son trimestr da da görülür. Hastalığın ilk 3-4 haftalık periyodunda ağrı şiddetli olarak artar ve hareketler kısıtlılık görülür. Daha sonra şikayetler 2 ay kadar belli bir seviyede kalır ve 3-4. aydan sonra şikayetler gerilemeye başlar.

Kemik İliği Ödemi Sendromunda Tedavi Nasıldır?

Kemik iliği ödemi sendromu için tedavide antiinflamatuar ilaçlar ve yükten koruma (koltuk değnekleriyle üzerine basmadan yürüme) önerilir. Ayrıca tedavide kullanılan ilaçlar arasında kemik mineral yoğunluğunu artırmaya yönelik bifosfanat gurubu ilaçlar ve kanlanmayı artırmaya yönelik iloprost kullanılabilir. Cerrahi olarak bölgenin dekompresyonu ile oldukça başarılı sonuçlar alındığı ve ağrının çok erken dönemde geçtiği gösterilmiştir.