default-logo

ÇEKİÇ PARMAK

2, 3 ve 4. ayak parmaklarında görülen bir şekil bozukluğudur. Parmağın orta eklemi kıvrılarak çekiç görünümü aldığından bu isim verilir.

Çekiç Parmak’ta Şikayetler Nelerdir?

Ayak parmaklarının orta eklemlerinden bükülü durumdadır. Bu eklemlerin üst kısımlarında sürekli ayakkabı ile temasa bağlı nasırlar gelişir. Ağrıdan şikayet ederler ve rahat ayakkabı bulamazlar. Başlangıçta esnek olan çekiç parmak deformitesi basit müdehalelerle düzeltilebilir ancak tedavi edilmezlerse fikse hale gelir ve daha kompleks işlemler gerektirir.

Çekiç Parmak Niye Olur?

Düzgün olmayan ayakkabı kullanımı bir nedendir. Burnu dar ayakkabılar küçük parmakları bükülü pozisyona zorlarlar, bükülen kısımlar ayakkabının üst tarafına sürtünerek zamanla nasır oluşumuna neden olur. Yüksek topuklu giyildiğinde ayak ister istemez aşağı doğru kaymaya meyillenir ve artan basınç ile parmaklar bükülür.

Çekiç Parmak Tedavisinde Neler Yapılır? Nasıl bir ayakkabı ?

Çekiç parmak tedavisinde başlıca konservatif ve cerrahi yöntemlerden bahsedilebilir. Ayakkabı seçimi çok önemlidir. Ayak parmakları ile ayakkabının arasında yetrli boşluk bulunmalıdır. Ayakkabının uç kısmı parmaklarınızdan ortalama 1-1,5 cm uzakta olmalıdır. Topuklu, sıkı, ucu dar ayakkabılar giyinmeyin. Eğer çekiç parmak mevcutsa parmağınızın üst tarafı ayakkabıya temas etmeyecek derinlikte ön kısmı olan ayakkabılar tercih edin. Sandalet giymek iyi bir tercih olabilir.

Bazı ayak parmağı egzersizleri yapmanız önerilebilir.Ayak parmakları için germe egzersizleri veya hareketini artırmaya yönelik parmakla kağıt veya havlu buruşturma egzersizleri faydalı olabilir.

Ayrıca şikayetlerinizi azaltmak için çeşitli nasır bantları, yastıklar tavsiye edilebilir.

Konservatif tedavinin sonuçsuz kaldığı durumlarda çekiç parmak için cerrahi seçenekler mevcuttur. Cerrahi yöntemlerde genellikle hastanede yatış gerekmez.