default-logo

HİZMETÇİ DİZİ ( PREPATELLAR BURSİT )

Prepatellar Bursit ( Hizmetçi Dizi ) Nedir?

Prepatellar bursit yani hizmetçi dizi, diz kapağının ön tarafında bulunan şişliği tarifler. Bu bölgede normalde de bulunan bursa adı verilen içi sıvı dolu bir kesecik vardır ancak normalde hissedilmeyecek küçüklüktedir. Bazı durumlarda bunun içinde sıvı birikir ve bursit denilen tablo meydana gelir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prepatellar Bursit ( Hizmetçi Dizi ) Niye Olur?

Prepatellar bursit ( hizmetçi dizi ) travmatik ya da enfeksiyon nedenli olabilir. Travmatik olanlarda diz üzerine düşme gibi tek bir travma veya sürekli yer silen hizmetçilerde ve namaz kılanlarda görüldüğü gibi tekrarlayan küçük travmalar vardır. Enfeksiyon nedenli olanda bazı bakterilerle bursa iltihaplanarak şişer.

Prepatellar Bursit ( Hizmetçi Dizi ) Klinik Nasıldır?

Prepatellar bursit ( hizmetçi dizi ) nde, diz kapağı önünde yumuşak ağrısız bir şişlik vardır. enfeksiyon olaya eklenmişse şişlik üzerinde ayrıca kızarıklık ve ısı artışı da olur.

Prepatellar Bursit ( Hizmetçi Dizi ) Tedavisi

Akut travma ile oluşanlarda içerik enjektörle boşaltılır ve elastik bandajla kompresyon uygulanır. Tekrarlayan travma ile oluşanlarda ameliyatla bursa çıkarılır. Enfeksiyon nedenli olanlarda antibiyotik tedavisi ile birlikte cerrahi drenaj uygulanır.