default-logo

GANGLİON KİSTİ – HİGROMA

Ganglion Kisti (Kistik Higroma ) Nedir?

Eklem veya tendon kılıfı üzerinde bunların üzerinden çıkan içi jel kıvamında bir sıvı ile dolu kistik yapıdaki iyi huylu tümörlerdir. Elin en sık görülen iyi huylu tümörüdür. En sık 20-40 yaş arası kadınlarda görülür.

GANGLİON

Ganglion Kisti (Kistik Higroma ) Nerelerde Görülür?

El bileğinin hemen her tarafında görülebilmekle beraber en sık el bileğinin üst kısmında görülür ve bu daha çok skafolunat eklem adı verilen el bileğinde yeralan küçük kemiklerin ikisinin arasından çıkar. Daha sonra sıklık sırasıyla el bileğinin iç tarafında, avuç içinde parmaklara yakın bölgede ve parmak uç eklemleri seviyesinde görülmektedir. Bunlar dışında ayak sırtında da ortaya çıkabilir.

Ganglion Kisti (Kistik Higroma) Neden Olur?

Bilinen kesin bir nedeni yoktur ancak tekrar eden mikrotravmalar buna neden olabilir. Yapılan meslek ile direkt bir ilişki yoktur. Birden bire oluşabileceği gibi zaman içerisinde yavaş yavaş büyüme de gösterebilir.

Ganglion Kisti (Kistik Higroma ) Klinik Nasıldır?

Şişlik genellikle hastaları doktora getiren sebeptir. Bu şişlik el bileği hareketleri, zorlama , ağır işler sonrası artıp istirahatle azalma gösterebilir. Bazen kist patlar ve tamamen ortadan kaybolabilir. Aşırı büyüme gösteren şişlikler hareket esnasında ağrı yapabilir. Dönem dönem şişliklerin kaybolup yeniden belirmesi sık görülen bir durumdur.

Ganglion Kisti (Kistik Higroma ) Kötü Huylu Bir Kitle Midir?

Ganglion kistleri kötü huylu yani malign kitleler değildir. Vücudun başka taraflarına yayılması gibi bir durum söz konusu değildir.

Ganglion Kisti (Kistik Higroma ) Tanısı Nasıl Konur?

Fizik muayene çoğu kez yeterlidir ancak diğer bazı patolojileri ekarte etmek için hekiminiz bazı radyolojik tetkikler isteyebilir.

Ganglion Kisti (Kistik Higroma ) Tedavisi Nasıldır?

Eğer rahatsızlık vermiyorsa birşey yapmaya gerek yoktur. Takip yeterlidir. Ancak ağrı varsa , el bileği hareketleri sırasında rahatsızlık veriyorsa ya da aşırı büyüyüp estetik olarak kötü bir görüntü yaratırsa cerrahi olarak çıkarılır.

Ganglion Kisti (Kistik Higroma ) İğne ile Boşaltılması ile Tedavi Mümkün Müdür?

İğne ile kist içeriğinin boşaltılması sonrası kist duvarı çıkarılmadığı için nüks yani tekrarlama riski çok yüksektir. Bu nedenle biz bu yöntemi tercih etmemekteyiz

Ganglion Kisti (Kistik Higroma ) Ameliyatı Nasıldır?

Ameliyat genellikle lokal anestezi ya da kolun uyuşturulduğu aksiller blok ile yapılır. Nüks etme yani tekrarlama ihtimalini en aza indirebilmek için kistin çıktığı ekleme kadar gidilerek tüm kitle kapsülü ile birlikte çıkarılır. Ameliyat sonrası kısa sürede günlük işlere dönülür. Hastanede yatış gerekmez.