default-logo

DE QUERVAIN TENOSİNOVİTİ

De Quervain Hastalığı Nedir?

El bileğinde başparmağı hareket ettiren kas kirişlerinin geçtiği bir oluk vardır. Oluk üzerini bir kılıf örter ve tendonlar yani bu kas kirişleri bunun içinden geçer. Bu oluk içinde tendonların sıkışmasıile oluşan ağrılı duruma De quervain hastalığı denir.

 

DE QUERVAİN

DEQ1son

De Quervain Hastalığı Neden Olur?

Tendon kılıflarında tenosinovit (sıvı birikimi) sonucu kalınlaşma veya yün örme gibi el işi yapanlarda ya da başparmağı ile sürekli tekrarlayan zorlamalar yapanlarda mikrotravmalar sonucu bu durum ortaya çıkar.

De Quervain Hastalığı Kimlerde Görülür?

Çoğunlukla orta yaşlı (40-50 yaş) kadınlarda görülür.

De Quervain Hastalığı Klinik Bulgular Nelerdir?

El bileğinde radius stiloid çıkıntısı üzerinde hassasiyet ve şişlik vardır. Başparmak ekstansiyon ve abduksiyonu ( yani kabaca başparmağı dirence karşı kaldırmak) ağrılıdır. Başparmak avuç içine alınıp el bileğiserçe parmak istikametinde büküldüğünde şiddetli ağrı olur ( Finkelstein testi)

DE QUERVAİN AGRI

finkelsteinson

De Quervain Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Hastanın el bileği 3 hafta kadar atele alınır. Ağrı kesici ve antiinflamatuar ilaçlar verilir. Çeşitli fizik tedavi ajanlarından faydalanılır. Lokal kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Konservatif yöntemlere yanıt alınamayan olgularda kesin ve son derece yüz güldürücü sonuçlar cerrahi yöntemlerle alınır. yapılan 1 cm lik kesiden tendon serbestleştirilir ve kısa süre içinde ağrı kaybolur.

DEQ5son

DEQ 2son