default-logo

FEMUR BAŞI AVASKÜLER NEKROZ

Femur Başı Avasküler Nekroz Nedir?

Femur başı avasküler nekroz ,femur başının yani (kalça eklemi oynak kemiğinin) üst kısmında yük taşıyan bölgesinde sağlam eklem kıkırdağının altında kemik dokuda nekroz (doku ölümü )gelişmesi ile karekterize bir durumdur. Bu durum çocuklarda görülen perthes hastalığı nın erişkinlerde görülen şekli olarak kabul edilir.

Femur Başı Avasküler Nekroz Niye Olur?

Femur başı avasküler nekroz femur başını besleyen atardamarların tıkanması sonucu gelişir. Dolaşım bozukluğunun sebebi genellikle tam tespit edilemez ancak ;

- travmalar ( özellikle femur boyun kırıkları sonrası)

- kortikosteroid ( kortizon ) kullanımı

- bazı kan hastalıkları (orak hücreli anemi)

- alkol kullanımı

- karaciğer hastalıkları

femur başı avasküler nekrozu na neden olabilmektedir.

Femur Başı Avasküler Nekroz’unda Şikayetler Nelerdir?

Erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür. Genellikle 30-50 yaşlar arası sıktır. Kalçada ağrı şikayeti ile başlar ağrı genellikle kasık bölgesinde hissedilir , uyluk ve dize yayılır. Topallama ve aksayarak yürüme olabilir. Süreç ilerlediğinde ağrı sürekli hal alır. Geceleri de ağrı ortaya çıkar ve hareketler kısıtlanır.

FBAVN

FBAVN 2

FBAVN 3 MR

Femur Başı Avasküler Nekroz’unda Tedavi İçin Neler Yapılır?

Femur başının küresel şeklinin bozulmamış olduğu erken dönemlerde temel olarak hastaların yük vermeden yürümesi önerilir. Bu amaçla koltuk değnekleri verilir. Ayrıca kemiğin kanlanmasını sağlamaya yönelik operasyonlar yapılır. Bu bölgede kemikte delikler açma işlemi uygulanabilir ( foraj ), kemikte yaklaşık 1 santim çapında bir tünel açılır ( core dekompresyon )ve bazı durumlarda bu tünel içine greft yerleştirilir. Femur başı avasküler nekrozu nun ileri evrelerinde femur başında çökmeler olur ve başın küreselliği bozulur. Bu bozulmanın olduğu yer ve miktarı seçilecek cerrahi alternatifi etkiler. Çok küçük çökmelerde semptomları gidermeye yönelik antiinflamatuar ilaçlar ve egzersizler verilebilir. Bazı durumlarda kemik ameliyatları ile yük binme yüzeyi değiştirilebilir. Ayrıca asetabulumun etkilenmediği durumlarda yüzey artroplastisi uygulanabilir. Eğer hastanın günlük aktivitelerni etkileyecek şekilde ağrı ve hareket kısıtlılığı gelişmiş, femur başı ve asetabulumda tutulma var ise total kalça protezi uygulanır.