default-logo

MEDİAL EPİKONDİLİT – GOLFÇÜ DİRSEĞİ BURSİT

Golfçü Dirseği (Medial Epikondilit ) Nedir?

Golfçü dirseği , dirsek iç yan tarafındaki çıkıntılı kemikte (humerus medial epikondil) ağrı ile karekterizedir. Golf sporu yapanlarda sık görülmesi nedeniyle bu isim verilmiştir.

 GOLFÇÜ DİRSEĞİ

GOLFÇÜ DİRSEĞİ TIGER WOODS

Golfçü Dirseği (Medial Epikondilit ) Niye Olur?

El bileği ve parmakların bükülmesini sağlayan kaslar dirsek iç yan tarafındaki kemik çıkıntıya ( humerus medial epikondil ) yapışır. Bu kasların aşırı kullanıldığı durumlarda bu bölgede önce kasların kirişleri çevresinde sıvı birikimi olur sonrasında bunlarda küçük yırtıklar ve dejenerasyonlar görülür. Sonuçta ağrı duyulur.

Golfçü Dirseği (Medial Epikondilit ) Kimlerde Görülür?

Golfçü dirseği ( medial epikondilit ), adından da anlaşılacağı üzere golf oynayanlarda , sürekli yazı işleri ile uğraşanlarda , marangozlarda, tesisatçılarda ve ev hanımlarında da sık görülmektedir.

Golfçü Dirseği (Medial Epikondilit ) Tedavisi Nasıldır?

Golfçü dirseği tedavisi tenisçi dirseği tedavisi ile benzerdir. Başlangıç aşamalarında istirahat ve antiinflamatuar tedavi ve sonrasında lokal kortizon enjeksiyonu , dirençli olgularda cerrahi seçenekler düşünülür.

BURSİT

Dirsekte genellikle olekranon üzerinde yani dirseğin arkasındaki kemik çıkıntı üzerinde şişlik  ve ağrı görülmesidir. Genellikle dirseğini sürekli bir yere temas ettirerek çalışanlarda  görülür. kronik temasla ilgilidir. Tedavisinde ilk aşamalarda bandaj- buz ve antiinflamatuar ilaçlar kullanılır. İleri olgularda cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

OLEKRANON BURSİT