default-logo

LATERAL EPİKONDİLİT – TENİSÇİ DİRSEĞİ

Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit ) Nedir?

Tenisçi dirseği ( lateral epikondilit ) genellikle tenis oynayan kişilerde (back hand  vuruşlarda önkolun dış tarafındaki kaslar aşırı zorlanır) görüldüğü için bu isim verilmiştir ancak eli ile zorlayıcı işler yapan herkeste ve oldukça yaygın görülen bir hastalıktır.  Dirsek dış yan tarafındaki çıkıntılı kemikte (humerus lateral epikondil) ağrı ile karekterizedir.

Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit ) Niye Olur?

Tenisçi dirseği ( lateral epikondilit ) önkol ekstansor grup kaslarının ( yani el bilek ve parmakları yukarı kaldırmaya yarayan kaslar) tekrarlayıcı şekilde zorlanmasıyla bu kasların yapışma yeri olan lateral epikondilde kronik inflamasyon (sıvı birikimi) olur. Zamanla bu bölgede dejenerasyon gelişir. Yani temel sebep el ile yapılan tekrarlayıcı zorlayıcı işlerdir.

 TENİSÇİ DİRSEĞİ

TENİSÇİ VE GOLFÇÜ DİRSEĞİ

TENİSÇİ DİRSEĞİ SHARAPOVA

Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit ) Kimlerde Görülür?

Marangozlarda, sürekli klavye- mouse kullananlarda, yük taşıyanlarda ve tenisçilerden daha fazla sıklıkta olmak üzere ev hanımlarında da görülür. Tenisçi dirseği ( lateral epikondilit ), 30-50 yaşları arası daha sık görülür.

Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit ) Şikayetler Nelerdir?

Tenisçi dirseği ( lateral epikondilit ) in en tipik bulgusu dirsek dış yan tarafındaki çıkıntılı kemikte (humerus lateral epikondil) ağrı hissedilmesidir. Bu ağrı önkola doğru yayılır. El bileğinin ve parmakların dirence karşı yukarı kaldırılmaya çalışılmasıyla ağrı şiddetlenir. Hastalar genellikle çaydanlık , sürahi vb ağırlıkları kaldırırken dirsek bölgesinde ağrı olduğunu söylerler. Tenisçi dirseği ( lateral epikondilit ) olan bazı hastalar kapının anahtarını dahi çeviremediklerini ifade ederler. Bu durum sadece bir zorlayıcı hareket sonrası başlayabileceği gibi uzun süren zorlayıcı hareketlerden 2-3 gün sonra da başlayabilir. İlk zamanlarda hafif düzeyde bir ağrı varken hastalar bunu genellikle ciddiye almaz ve hekime gitmez. Sürecin ilerlemesiyle tablo ağırlaşır. tüm günlük aktiviteleri etkileyecek duruma gelir.

Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit ) Tanısı Nasıl Konur?

Tenisçi dirseği ( lateral epikondilit ) tanısı esas olarak hastanın şikayetlerinin dinlenmesi ve fizik muayene ile konulur. Tenisçi dirseği ( lateral epikondilit )tanısı için görüntüleme yöntemleri nadiren gerekir.

Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit ) Tedavisi’nde Neler Yapılabilir?

Tenisçi dirseği ( lateral epikondilit ) için ilk aşamada istirahat, buz tatbiki, spor yapılıyorsa ara verilmesi ve bunlarla birlikte antiinflamatuar ilaçların kullanımı (naproksen, diklofenak vs) yeterli olabilir. Aynı zamanda tenisçi dirseği ( lateral epikondilit ) için üretilmiş çeşitli bantlar vardır. Bu bantlar ( epikondilit bantı ) bölgeye binen yükü azaltırlar. Dirsekte ağrılı bölgeye değil ağrılı bölgenin 10cm aşağısına takılmalıdır. Hekiminizin önereceği uygun egzersiz programını mutlaka uygulayınız.

Tenisçi dirseği ( lateral epikondilit ) te eğer 1-1,5 aylık tedaviye rağmen şikayetler devam ediyorsa farklı yöntemler denenir.

- Ağrılı bölgeye kortizon enjeksiyonu: Tenisçi dirseği ( lateral epikondilit ) tedavisinde lokal kortizon uygulaması ile ağrılarda gerileme olur. Bölgesel kortizon uygulamasının yan etkisi çok azdır.

- ESWT yöntemi: Tenisçi dirseği ( lateral epikondilit ): Temel olarak bölgesel kan akımının artırılıp iyileşme mekanizmalarının devreye sokulması prensibine dayanır.

-  PRP uygulanması: Tenisçi dirseği ( lateral epikondilit ) te uygulanan yöntemlerden birisi de PRP (platelet rich plasma= trombositten zengin plazma) tedavisidir. Bu yöntemde hastanın kendisinden alınan kan özel cihazlar yardımı ile santrifuj edilir. 2-3ml PRP elde edilir. Bu sıvının özelliği içinde konsantre şekilde iyileşme faktörleri bulunmasıdır. Doğal iyileşme ve tamir mekanizmalarını uyarır. Steril bir ortamda ilgili bölgeye yapılır. 1-3 seansta iyileşme görülmesi beklenir.

- Cerrahi tedavi: Tenisçi dirseği ( lateral epikondilit )olan hastaların %90 ı cerrahi dışı yöntemlerle iyileşmektedir. Ortalama olarak 6 aylık konservatif yöntemlere cevap alınamayan durumlarda cerrahi seçenekler düşünülmelidir. Ağrılı bölgede bozulmuş olan tendon açılarak temizlenir ve bölge rahatlatılır.