default-logo

HAGLUND – SEVER HASTALIĞI

Haglund – sever hastalığı na kalkaneus apofiziti de denir. Kalkaneusun (topuk kemiği) arkasında bulunan apofizin apofizin aseptik nekrozudur ( yani topuk kemiği arkasında bulunan büyüme plağının kanlanma bozukluğuna bağlı gelişen bozulması durumudur)

SEVER HST 1 

SEVER HST XR

Haglund – Sever Hastalığı Kimlerde Sık Görülür?

Haglund – sever hastalığı 5-12 yaş arası kızlarda daha sıktır. Kalkaneus apofizi, 5 yaş civarı radyolojik olarak belirir ve 12 yaşta kalkaneusla birleşir.

Haglund – Sever Hastalığı Şikayetler Nelerdir?

Haglund – sever hastalığı nda genellikle bir spor veya beden eğitimi dersindeki zorlamadan veya yüksekçe bir yerden topuk üzerine düştükten sonra aşil tendonunun kalkaneusa (topuk kemiği) yapışma yerinin daha altından topuk alt-arka köşesi arasındaki bölgede ortaya çıkan, topuğa basma ve ayak bileğini dorsifleksiyona  (yukarı doğru kaldırma) zorlama ile artan ağrı en sık şikayet ve bulgudur. Haglund – sever hastalığı nda topuğun arka bölgesi bastırmakla hassastır. Parmak ucuna basarak yürüme sırasında aşil tendonunun çekmesine bağlı bu bölgede ağrı ortaya çıkabilir.

Haglund – Sever Hastalığı’nda Tanı Nasıl Konur?

Haglund – sever hastalığı nda tanı hastanın şikayetlerinin dinlenmesi, fizik muayene ve röntgen filmi çekilmesiyle konulur. Röntgende normalde homojen ve düzenli görünümde olması gereken apofiz homojenitesini kaybeder, düzensizleşir, bazen benekli, bazen de aşırı yoğunlaşma sonucu fildişi görünümü kazanır, bazen de parçalı bir görüntüde olur.

Haglund – Sever Hastalığı’nda Tedavi İçin Ne Yapılır?

Haglund – sever hastalığı nda hasta bölgenin yükten ve zorlanmalardan kurtarılması gerekir. Topuğun 1.5-2 cm yükseltilmesi ( Aşil tendonunun lokal yumuşama gösteren hasta bölgeyi çekip gererek zorlamasından sakınmak için) , ayak desteği veya topukta yumuşak tabanlıklar kullanılması genellikle yeterlidir.

Haglund – sever hastalığı nda bazı inatçı durumlarda ayak bileğini 30-40 derece ekinizmde (ayak bileği öne eğik pozisyonda) tutan alçı ile 4-6 hafta tespit gerekebilir. Haglund – sever hastalığı nda lokal dolaşımı artıran veya ağrı eşiğini yükselten fizik tedavi araçları, batıcı ve oyucu karakterdeki topuk ağrısına karşıgenellikle iyi gelir.

Haglund – Sever Hastalığı Ne zaman geçer?

Haglund – sever hastalığı nın 2- 4 sene sürebileceği mutlaka bilinmeli ve radyolojik iyileşme oluncaya kadar hasta bölge , vücut ağırlığı ile basınç ve aşil tendonu ile gerici- çekici ve makaslama anlamında mekanik ve statik streslerden korunmalıdır.