default-logo

TOPUK DİKENİ – EPİN KALKANEEN

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni, kalkaneus denilen topuk kemiğinin yere temas eden kısmında gelişen bir kemik çıkıntısıdır.

Topuk Dikeninde Belirtiler Nelerdir?

Topuk dikeni olan hastalarda genellikle sabah yataktan kalkıldığında ilk yere basıldığında topuğun alt kısmında şiddetli bir ağrı duyulur ve birkaç adım atınca bu ağrı biraz azalır. Ancak gün içinde çok ayakta kalındığında ağrı tekrarlar. Ya da uzun süre bir yerde oturup daha sonra ayağa kalkıdığında da sabahkine benzer durum sözkonusu olur.

Topuk dikeni olan hastalarda ağrı yavaş yavaş başlar ve başlangıçta hastalar tarafından genellikle ciddiye alınmaz. Topuk dikeni olan hastalar genellikle ayak topuklarının bir taş ya da benzeri bir cisim tarafından zedelendiğini ifade ederler. ‘Bir taşa bastım sonra ağrım geçmedi’ şeklinde şikayetler ile gelebilirler. Topuk dikeni nde ağrı genellikle aktivite sırasında değil, aktivitenin yoğun olduğu dönem sonrasında yapılan istirahatten sonra hissedilir. Topuk dikeni ciddiye alınmaz ve tedavi edilmez ise kronik bir ağrı nedenidir. Topuk dikeni yürüyüş şeklinizi de ister istemez etkileyeceği için beraberinde ayak bileği, diz, kalça, bel ve sırt ağrılarını da beraberinde getirir.

TOPUK DİKENİ 1

TOPUK DİKENİ XR

Topuk Dikeni Kimlerde Görülür?

Kilosu normalin üzerinde olan kadınlarda topuk dikeni daha sıktır

Ayakta ve sert zeminde kalanlarda topuk dikeni daha sıktır

Düz ve yayvan ayakları olanlarda veya ayak çukuru aşırı derin olanlarda da topuk dikeni sıktır

Sert tabanlı ayakkabılarla uzun zaman geçirmek gibi yalınayak yürümek de topuk dikeni görülme riskini artırır

Topuk Dikeni Tedavisinde Ne Yapılır?

Topuk dikeni durumunda yapılacak ilk şey istirahat etmektir. Herşeyden önce ayağın üzerine binen yükten kurtulmak gerekir. Topuk dikeni ne bağlı şikayetlerin gerilemesine yardımcı olmak için topuk bölgesine günde 4-5 kez 20şer dakika olacak şekilde buzla masaj yapın. Topuk dikeni için hekiminiz size bir antiinflamatuar ilaç kullanmanızı önerecektir. Bu ilaç bölgedeki inflamasyonu ( sıvı birikimini) geçirmek içindir. Topuk dikeni için egzersiz programı önemlidir. Aşil tendonu ve ayak tabanındaki plantar fasyayı geren egzersizler tedavide önemli bir yer tutar. Ayrıca topuk dikeni için yükü emen tabana sahip ayakkabıların, silikon tabanlıkların kullanımı önemlidir. Bu şekilde topuk dikeni olan hastaların yüzde doksanında şikayetler büyük ölçüde geçer.

Topuk dikeni ne bağlı şikayetler bu önlemlere rağmen 2-3 ay daha sürerse topuk bölgesine kortikosteroid enjeksiyonu yapılabilir. Bazı durumlarda hekiminiz size ESWT yöntemini önerebilir ( ESWT : Yüksek enerjili ses dalgalarıyla cerrahi olmaksızın ilaçsız ve kısa sürede yüzde 85 oranında kalıcı bir iyileşme sağlanan güncel elektroterapi tekniğidir.) Eğer bu yöntemlerin hiç birisine yanıt alınamıyorsa topuk dikeni için cerrahi tedavi yapılır.