default-logo

TETİK PARMAK – TRİGGER FİNGER

Tetik Parmak Nedir?

Tetik parmak, parmakların bükülüp açılması sırasında hareketin takılması ve tipik bir ‘tık sesi’ vererek hareketin açılması durumudur. Kurulu bir tetiğin açılmasına benzediğinden bu ad verilmiştir.

TETİK PARMAK 1

TETİK PARMAK 2 

tetik_parmak

Tetik Parmak Neden Olur?

Başparmak ve diğer parmakların fleksor tendonlarının (yani bu parmakları bükmeye yarayan kasların kirişlerinin) içinden geçtiği bir kılıf vardır. Bu kılıfı daraltan nedenler bu hastalığa yol açarlar. Bu kılıf içinde tendon incelir, kılıfın dışında ise tendon kalındır. Tendonun kalın kısmı hareket esnasında daralmış kılıfın içinden geçerken zorlanır, kılıfı geçince rahatlar.

Tetik Parmak’ta Klinik Nasıldır?

Tetik parmak doğuştan ya da sonradan olabilir. Sonradan olanı orta ve yüzük parmaklarında sık görülür. Daha çok 30-60 yaş arası kadınlarda sıktır. Hareket esnasında parmak aniden bükülü pozisyonda kilitlenir. Açmaya zorlanırsa bir tıklama sesi ile birlikte açılır. Sıklıkla avuç içinde parmağın tarak kemiği ile birleştiği eklem seviyesinde ağrılı bir şişlik hissedilir. Tetik parmak, romatoid artrit, gut ve diğer metabolik bozukluklarda da görülür. Doğuştan olanı başparmakta daha çok görülür.

Tetik Parmak Tedavisi Nasıldır?

Erken olgularda antiinflamatuar ilaçlar verilir. Fizik tedavi ajanlarından faydalanılır.Ancak hareketlerde takılma olan durumlarda sıkışmaya neden olan kılıf kesilerek tendon serbestleştirilir. Bu işlem genellikle lokal anestezi ile yani sadece o bölge uyuşturularak yapılır

Tetik Parmak Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

İşlem genellikle 5-10 dakikalık bir süre alır.

Tetik Parmak Ameliyatı Sonrası Parmağımı Ne Zaman Kullanabilirim?

Hemen kullanmaya başlarsınız.