default-logo

MENİSKÜS TAMİRİ

Menisküs yırtığı için eğer yırtığın şekli ve yeri uygunsa mutlaka ve mutlaka menisküs tamiri yani dikilmesi yoluna gidilmelidir!!!.

Menisküs yırtıklarının tedavisi diz artroskopisi ile yani kapalı olarak yapılabilmektedir. Dizde ileriki yaşlarda gelişebilecek kireçlenmenin önlenebilmesi için tamir önemlidir. Tamir işleminde dizde açılan genellikle 2  adet kalem ucu kadar delikten girilerek yırtık değerlendirilir ve özel bazı dikiş materyalleri ile menisküsler dikilir.

menisküs tamiri

meisküs tamiri 3

menisküs tamiri 2

Menisküs tamiri sonrası birkaç hafta süreyle çömelme , merdiven çıkma gibi bazı hareketlere dikkat edilmesi , gerekirse bir süre dizlik ve koltuk değneği kullanılması gerebilir. Spora dönüş daha uzun zaman alır.

Yapılan tamirin şekline ve yırtığın tipine göre tamir sonrası başarı oranları değişkenlik gösterir. Genel olarak %70-95 arasında başarılı sonuçlar alınmaktadır. Menisküsler dikildikten sonra iyileşmesi beklenir. Ancak iyileşme olmayabilir veya yeniden yırtık görülebilir bu durumda başka seçenek kalmadığından menisküsün yırtık kısmı çıkarılır. Ancak menisküslere bu iyileşme şansı verilmeli, en azından denenmelidir.