default-logo

LABRUM LEZYONLARI

Labrum, kalça ekleminde stabiliteye ve kalça eklemine uyumda önemli katkısı olan fibrokartilaj bir yapıdır. Asetabulum denilen kalça eklem yuvasını çevreler.

KALÇA ANATOMİ-LABRUM

Kalça Asetabular Labrum Yırtıkları niye olur?

Labrum yırtıkları genellikle spor travmaları ya da zorlayıcı kalça hareketleri sonrası ortaya çıkabileceği gibi tekrarlayan küçük travmalar sonrasında da dejeneratif yırtıklar oluşabilir.

Kalça Asetabular Labrum Yırtığı nda şikayetler nelerdir?

Asetabular labrum yırtıkları nda kalça önünde, kasık ve zaman zaman kalça dış kısmında ağrı, yürümede zorluk, aksama ve kalçanın dönme hareketlerinde ağrıda artış görülür. Asetabular labrum yırtığı olan hastalarda  kilitlenme ve takılma şikayetleri de olabilir.

Kalça Asetabular Labrum Yırtığı tanısı nasıl koyulur?

Asetabular labrum yırtığı tanısı için hastanın hikayesinin dinlenmesi, ayrıntılı fizik muayene ve MR gerekir

Kalça Asetabular Labrum yırtığı tedavisi nasıl yapılır?

Asetabular labrum yırtığı nın ilk tedavisi istirahat ve antiemflamatuvar ilaç verilmesidir. 15-20 gün süre ile tedaviye rağmen şikayetlerin azalmaması, günlük aktivitelerin kısıtlanması sözkonusu ise cerrahi alternatifler düşünülür. Kalça artroskopisi ile labrum yırtıkları 3-4 adet küçük delikten girilerek kapalı olarak tedavi edilir. Dejenere labrum yırtığı olanlarda yırtıklar temizlenir. Yırtık eğer ayrışma tarzında ve genç aktif hastaysa labrum un dikilmesi yoluna gidilir. Kalça artroskopisi sırasında kalça eklemindeki ek problemlerde görülür ve müdehale edilebilir.

KALÇA ARTROSKOPİSİ .